Czy hala namiotowa jest rozwiązaniem ekologicznym?

Hala namiotowa to konstrukcja łatwa do postawienia i demontażu. Może być wykorzystywana w różnym celu i miejscach, a jej zdecydowaną zaletą jest niski koszt wykonania. Jest to też rozwiązanie w znacznym stopniu ekologiczne, które pozwala swoim użytkownikom zaoszczędzić na wydatkach z tytułu organizacji wydarzeń. Poniżej przyglądamy się halom namiotowym z perspektywy ich ekologicznych aspektów i właściwości. Podpowiadamy czy ich użytkowanie ma pozytywny wpływ na środowisko oraz dlaczego tak wiele osób uważa je za atrakcyjny wybór.

Hale namiotowa a ingerencja w środowisko

Postawienie hali namiotowej przebiega szybciej niż wykonanie jakiegokolwiek typu konstrukcji. Nie ma potrzeby tworzenia fundamentów, doprowadzenia systemu orurowań i wykonywania skomplikowanych instalacji. Jet to rozwiązanie w dużym stopniu bezinwazyjne, które nie wymaga przekształcenia gruntu ani jego rozkopywania. Hala nie jest związana z gruntem na stałe, a po jej demontażu - jedynym widocznym śladem jest odkształcenie pozostawione na powierzchni trawy. Nie ma żadnych trwałych związków z danym terenem, a tym samym - nie wiąże się z ingerencją w naturalny krajobraz.

Z tych powodów hale namiotowe są coraz częściej stosowane nie tylko w celu organizacji eventów, ale również do wznoszenia ekologicznych konstrukcji, które będą użytkowane przez długi okres czasu. Hala namiotowa może zostać wykorzystana np. do stworzenia magazynu, składziku, sklepu letniskowego, pomieszczenia gospodarczego.

Ekologiczne materiały do tworzenia hali namiotowej

Konstrukcje hal namiotowych są proste do wykonania i nie wiążą się z żadną emisją zanieczyszczeń ani powstawaniem odpadków. Najczęściej stosuje się stalowe elementy do wykonania stelażu, który pokrywany jest materiałami syntetycznymi - poszyciem z polietylenu lub polichlorku winylu. Bardzo rzadko stosuje się materiały naturalne, np. stelaże drewniane lub poszycia bawełniane. Są mniej wytrzymałe, podatne na odkształcenia oraz nie radzą sobie z oddziaływaniem opadów atmosferycznych. Ponadto materiały syntetyczne wykorzystywane do konstrukcji hali często pochodzą z recyklingu oraz mogą być ponownie użyte w przyszłości. Dotyczy to zarówno komponentów stalowych jak i poszyć.

Hala do wielorazowego użytku

Ważnym atutem hal namiotowych jest możliwość ich wielokrotnego zastosowania w różnych miejscach i do pełnienia różnych funkcji. Pod tym względem jest to rozwiązania ekonomiczne, ale również ekologiczne. Jedna hala namiotowa może zostać wykorzystana podczas organizacji cyklicznie powtarzających się eventów jak i wydarzeń jednorazowych. Nie ma potrzeby kupowania za każdym razem nowego produktu i wyrzucania starej hali. Wręcz przeciwnie - są to produkty tworzone z myślą o aktywnym użytkowaniu przez okres wielu lat. Nawet gdy hala namiotowa nie nadaje się już do zastosowania w formie pawilonu handlowego lub magazynu, wciąż może stać się namiotem gastronomicznym, garażem lub inną wybraną konstrukcją.