Namioty magazynowe – całoroczne magazyny surowców, materiałów i wyrobów gotowych
Hala namiotowa całoroczna to doskonała alternatywa dla przedsiębiorcy poszukującego dodatkowej przestrzeni do magazynowania surowców, materiałów czy wyrobów gotowych. Za jej wyborem przemawia niski koszt zakupu oraz szybki montaż hali, którą można ustawić praktycznie na każdym podłożu. Dodatkowym atutem jest fakt, iż namioty magazynowe całoroczne są dostępne również w ofercie wynajmu długoterminowego, co dodatkowo obniża koszt inwestycji. O czym powinniśmy pamiętać sięgając po namioty magazynowe całoroczne? Co może nam zaoferować hala namiotowa? Czy na pewno spełni nasze oczekiwania?
Hala namiotowa całoroczna – wyposażenie
Aspektem, o którym często jako przedsiębiorcy zapominamy to możliwość zaopatrzenia hali namiotowej we wszystkie niezbędne instalacje. W zależności od naszych potrzeb i oczekiwań hala namiotowa całoroczna może być oświetlona i ogrzewana, a jej terenie możemy zlokalizować punkt poboru wody. Oczywiście wyposażenie hali namiotowej w dodatkowe instalacje generuje pewne koszty, dlatego najczęściej doposaża się hale użytkowane w dłuższej perspektywie czasu. Namioty użytkowane tymczasowo ogrzewa się i oświetla za pomocą rozwiązań mobilnych, które nie wymagają projektowania i wykonania określonych instalacji.
O czym jeszcze warto pamiętać? Hala namiotowa może być wznoszona bezpośrednio na gruncie lub być wyposażona w podłogę. To, czy zdecydujemy się na wariant z podłogą powinno być uzależnione przede wszystkim od specyfiki surowców, materiałów oraz wyrobów gotowych przechowywanych w magazynie halowym.
Namioty magazynowe całoroczne a pozwolenie na budowę
Hala magazynowa może być tymczasowa lub całoroczna. W przypadku namiotów magazynowych to, czy mówimy o konstrukcji tymczasowej czy całorocznej zależy przede wszystkim od okresu użytkowania hali w danym miejscu. Hala namiotowa całoroczna, której użytkowanie zaplanowaliśmy na okres nie dłuższy niż 120 dni kalendarzowych od momentu wzniesienia jest kwalifikowana do obiektów tymczasowych, w związku z czym jej wzniesienie i użytkowanie nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Planowane wzniesienie hali wystarczy zgłosić w Urzędzie Miasta lub Starostwie Powiatowym. Hala namiotowa całoroczna użytkowana na danym terenie przez okres dłuższy niż 120 dni kalendarzowych jest już klasyfikowana jako obiekt całoroczny, w związku z czym jej wzniesienie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.
W teorii można uniknąć formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę relokując halę przed upływem wskazanych 120 dni kalendarzowych. W praktyce, w przypadku namiotów magazynowych całorocznych wyposażonych w dodatkowe instalacje tak częsta relokacja hal jest zwyczajnie nieopłacalna. Dlatego przedsiębiorcy sięgający po namioty magazynowe całoroczne najczęściej kupują lub wynajmują hale dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę.