Ile aktualnie kosztuje budowa hali magazynowej?

Koszty związane z budową hali magazynowej to najważniejsza sprawa w czasie jej planowania. W ciągu ostatnich lat sprawa ta stała się jeszcze bardziej znacząca, głównie z powodu zmian, jakie zaszły na rynku budowlanym. Jakakolwiek inwestycja wymaga jeszcze większej czujności i dokładnego zaplanowania. W naszym krótkim wprowadzeniu wskazujemy na najważniejsze koszty nieodłącznie związane z wykonaniem hali magazynowej. Podpowiadamy także jak można zaoszczędzić na całej inwestycji oraz jakie etapy jej realizacji warto nadzorować ze szczególną starannością.

Suma kosztów budowy hali magazynowej

Szacuje się, że koszt wykonania hali magazynowej w naszym kraju może wynosić od 1,5-2,5 tys. zł netto za każdy metr kwadratowy. Konkretna kwota zależy od różnych czynników, w tym także od regionu, w którym hala będzie stawiana i oferowanych na jego obszarze stawek. Na ostateczny koszt powstania hali magazynowej składa się: wykonanie fundamentów, tworzenie konstrukcji stalowej, wykonanie obudowy (ścian i zadaszenia), wykonanie posadzki, wyposażenie całej hali w wejścia, bramy, stolarkę drzwiową i okienną, montaż systemu oświetleniowego.

Przewidywana żywotność hali magazynowej w naszym kraju wynosi przynajmniej 50 lat. Dlatego wykorzystywane w konstrukcji materiały muszą być trwałe, wytrzymałe oraz odporne na upływ czasu.

Co w największym stopniu wpływ na koszt inwestycji?

Stworzenie hali magazynowej zależy m.in. od wykorzystanych w produkcji materiałów i elementów gotowych. Ceny materiałów budowlanych, takich jak profile stalowe oraz beton, cały czas się zmieniają, jednak pozostają na stosunkowo niskim poziomie. Stal jest podstawowym wyborem w czasie tworzenie szkieletu hali. Beton natomiast jest niezastąpiony w tworzeniu fundamentów i posadzki.

Na ostateczną wysokość kosztów wpływ mają wykorzystane płyty warstwowe oraz elementy łączne i profile. Szacuje się, że prawie połowa kosztów związanych z wykonaniem hali wiąże się z zakupem potrzebnych do jej wykonania elementów stalowych. Do pozostałych istotnych wydatków zaliczają się: praca warsztatowa, wykonanie zabezpieczenia antykorozyjnego, przeprowadzeni montażu, wykonanie projektu oraz transport potrzebnych elementów.

Koszty związane z konstrukcjami stalowymi

Jeśli inwestorom zależy na wygenerowaniu oszczędności, powinni w pierwszej kolejności zainteresować się wykorzystywanymi elementami stalowymi. Koszt zakupu jednego kilograma może wynosić kilkanaście złotych (kwota neto). Oczywiście należy do tego doliczyć koszt montażu (średnio: 2-5 zł za każdy kilogram konstrukcji stalowej). Stal jest wykorzystywana na dosłownie każdym etapie wykonywania konstrukcji, od momentu wylewania fundamentów aż po wykonanie zadaszenia i systemu oświetleniowego.

Ustalając wysokość kosztów związanych z wykorzystaniem elementów stalowych należy dokładnie ocenić ich spodziewany ciężar. W przypadku hali o powierzchni około 1000 metrów kwadratowych, podwyżka wartości stali o jedną złotówkę może przełożyć się na wzrost kosztów budowy o ponad 50 tys zł. Średnio wykorzystuje się natomiast od 50 do nawet 100 kg elementów stalowych na każdy metr kwadratowy hali.